گزارش از بیست و نهمین سالیاد شهادت بابه مزاری در ترابزون ترکیه
از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری در تاجیکستان تجلیل شد

از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری در تاجیکستان تجلیل شد

سفارت افغانستان در تاجیکستان از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان یادبود به عمل آورد. به گزارش خبرگزاری جمهور؛ این سفارت با نشر اعلامیه‌ای گفته که روز سه شنبه (24 حوت) رهبری سفارت از بیست و هفتمین سالیاد شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری در...

مراسم بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری در شهر تهرانِ ایران

مراسم بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری در شهر تهرانِ ایران

به گزارش جماران، مراسم بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی افغانستان، استاد عبدالعلی مزاری، در حرم مطهر امام خمینی (س) برگزار شد. عَبدُالعَلی مَزاری (1326 - 1373ش) از چهره‌های مشهور سیاسی و جهادی افغانستان و اولین دبیرکل حزب شیعی وحدت اسلامی افغانستان بود...

تاریخ نشر: مارس 28, 2024 میلادی
فرستنده: مهدی محبی از شهر ترابزون ترکیه

نگی و همبستگی هزاره های افغانستان سلسله برنامه های گرامی داشت از بیست و نهمین سالیاد رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری (ره) را با برگزاری برنامه حضوری در ترابزون به پایان رسانید. این برنامه با حضور اساتید دانشگاه ها، مهمانان از شهر های مختلف ترکیه و مهاجرین ساکن در ترکیه در سالن اجتماعات شهرداری بزرگشهر ترابزون برگزار گردید. کمیته های مدافع حقوق زنان، کمیته جوانان، کمیته افراد دارای معلولیت و کمیته کودکان در این برنامه اجرا های متنوع و موثر را با محتوا به تصویر کشیدن. دیدگاه های رهبر شهید در رابطه به افغانستان و راهکار های حل بحران افغانستان به نمایش گذاشتند.

در جریان این برنامه گفتمان علمی با اشتراک اساتید دانشگاه ها، محققین و پژوهشگران با موضوع «شهید مزاری و جامعه» نیز برگزار گردید. داکتر آصف مبلغ، پژوهشگر و نویسنده و استاد دانشگاه آکدنیز آنتالیا، داکتر مرتضی صارم، نویسنده و پژوهشگر، خانم راضیه صافی روانشناس و پژوهشگر و داکتر محمد انصاریان، محقق و نویسنده مسائل اقتصادی در این گفتمان حضور یافته در رابطه به موضوعات، شهید مزاری و جامعه، حکومت ملی از دیدگاه شهید مزاری، وضعیت اقتصادی افغانستان پسا طالبان و وضعیت زنان در افغانستان به بحث و گفتگو پرداختند.
این برنامه با سخنرانی محترم محمد گل رییس انجمن فرهنگی و همبستگی هزاره های افغانستان، جمع بندی گردیده و به پایان رسید.

انجمن فرهنگی و همبستگی هزاره های افغانستان در نظر دارد تا محتوای سلسله برنامه های امسال را به صورت کتاب تنظیم و در زود ترین فرصت به زبان های ترکی و فارسی به نشر برساند.

گزارشات مشابه از کشورهای دیگر