از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری در تاجیکستان تجلیل شد
مراسم بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری در شهر تهرانِ ایران

مراسم بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری در شهر تهرانِ ایران

به گزارش جماران، مراسم بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی افغانستان، استاد عبدالعلی مزاری، در حرم مطهر امام خمینی (س) برگزار شد. عَبدُالعَلی مَزاری (1326 - 1373ش) از چهره‌های مشهور سیاسی و جهادی افغانستان و اولین دبیرکل حزب شیعی وحدت اسلامی افغانستان بود...

گزارش از بیست و نهمین سالیاد شهادت بابه مزاری در ترابزون ترکیه

گزارش از بیست و نهمین سالیاد شهادت بابه مزاری در ترابزون ترکیه

نگی و همبستگی هزاره های افغانستان سلسله برنامه های گرامی داشت از بیست و نهمین سالیاد رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری (ره) را با برگزاری برنامه حضوری در ترابزون به پایان رسانید. این برنامه با حضور اساتید دانشگاه ها، مهمانان از شهر های مختلف ترکیه و مهاجرین ساکن در ترکیه...

تاریخ نشر: مارس 28, 2024 میلادی
فرستنده: سفارت افغانستان در تاجکستان

سفارت افغانستان در تاجیکستان از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان یادبود به عمل آورد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ این سفارت با نشر اعلامیه‌ای گفته که روز سه شنبه (24 حوت) رهبری سفارت از بیست و هفتمین سالیاد شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری در سفارت افغانستان مقیم تاجیکستان با حضور داشت چهره های سیاسی، فرهنگی و محصلین، اساتید مکتب لیسه سامانیان و انجمن مهاجرین زنان در ” دوشنبه ” گرامی داشت بعمل آمد.

در این محفل بعد از ختم شریف ابتدا دگرجنرال محمد ظاهر اغبر سفیر و نماینده سیاسی مردم افغانستان در تاجیکستان، شخصیت مبارزاتی استاد شهید عبدالعلی مزاری را مورد بحث قرار داده و گفت که شهید مزاری بخاطر ارزشهای ملی و همبستگی مردم افغانستان تلاش ورزید و دشمنی اقوام را فاجعه می خواند.

به گفته او، طرح شهید مزاری برای ساختار یک نظام عادلانه، ارزش تاریخی داشت و او تنها راه حل مشکلات و منازعات داخلی را انتخابات و آرای مردم می‌دانست.

اغبر همچنین به وضعیت موجود در کشور اشاره کرد و گفت که تا کنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است؛ ولی با تاسف بعضی سفیران خلاف خواسته‌های مردم در تقابل با اصول دیپلماسی جهان، عکس وتصویر، پذیرای از نماینده طالبان می کنند که بدون شک مردم و شهروندان افغانستان در هر کجایی که هستند در برابر چنین معامله گری‌ها ایستاد خواهند شد.

گفتنی است که از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری در ترکیه، اروپا امریکا، استرالیا و ایران نیز تجلیل شده است.

اما؛ امسال به جز از یک مورد، دیگر هیچ برنامه‌ای یادبود از شهید مزاری در داخل کشور برگزار نشد.

گزارشات مشابه از کشورهای دیگر