از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری در تاجیکستان تجلیل شد

از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری در تاجیکستان تجلیل شد

سفارت افغانستان در تاجیکستان از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان یادبود به عمل آورد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ این سفارت با نشر اعلامیه‌ای گفته که روز سه شنبه (24 حوت) رهبری سفارت از بیست و هفتمین سالیاد شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری در سفارت افغانستان مقیم تاجیکستان با حضور داشت چهره های سیاسی، فرهنگی و محصلین، اساتید مکتب لیسه سامانیان و انجمن مهاجرین زنان در ” دوشنبه ” گرامی داشت بعمل آمد.

در این محفل بعد از ختم شریف ابتدا دگرجنرال محمد ظاهر اغبر سفیر و نماینده سیاسی مردم افغانستان در تاجیکستان، شخصیت مبارزاتی استاد شهید عبدالعلی مزاری را مورد بحث قرار داده و گفت که شهید مزاری بخاطر ارزشهای ملی و همبستگی مردم افغانستان تلاش ورزید و دشمنی اقوام را فاجعه می خواند.

به گفته او، طرح شهید مزاری برای ساختار یک نظام عادلانه، ارزش تاریخی داشت و او تنها راه حل مشکلات و منازعات داخلی را انتخابات و آرای مردم می‌دانست.

اغبر همچنین به وضعیت موجود در کشور اشاره کرد و گفت که تا کنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است؛ ولی با تاسف بعضی سفیران خلاف خواسته‌های مردم در تقابل با اصول دیپلماسی جهان، عکس وتصویر، پذیرای از نماینده طالبان می کنند که بدون شک مردم و شهروندان افغانستان در هر کجایی که هستند در برابر چنین معامله گری‌ها ایستاد خواهند شد.

گفتنی است که از سالروز شهادت عبدالعلی مزاری در ترکیه، اروپا امریکا، استرالیا و ایران نیز تجلیل شده است.

اما؛ امسال به جز از یک مورد، دیگر هیچ برنامه‌ای یادبود از شهید مزاری در داخل کشور برگزار نشد.

مراسم بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری در شهر تهرانِ ایران

مراسم بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری در شهر تهرانِ ایران

به گزارش جماران، مراسم بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی افغانستان، استاد عبدالعلی مزاری، در حرم مطهر امام خمینی (س) برگزار شد. عَبدُالعَلی مَزاری (1326 – 1373ش) از چهره‌های مشهور سیاسی و جهادی افغانستان و اولین دبیرکل حزب شیعی وحدت اسلامی افغانستان بود که در سال 1368با ادغام احزاب سیاسی شیعه، حزب وحدت اسلامی را تأسیس و وارد مناسبات سیاسی افغانستان کرد. او در سال 1351 وارد ایران شد، سال‌ها به تحصیل در حوزه علمیه قم پرداخت و در مبارزات انقلاب اسلامی ایران مشارکت داشت. شهید مزاری سال 1358 به افغانستان بازگشت. اوج فعالیت سیاسی مزاری در سه سال آخر زندگی او به عنوان دبیرکل حزب وحدت اسلامی در کابل بوده که منجر به شهادت او در22 اسفند 1373 توسط طالبان شد.
گزارش از بیست و نهمین سالیاد شهادت بابه مزاری در ترابزون ترکیه

گزارش از بیست و نهمین سالیاد شهادت بابه مزاری در ترابزون ترکیه

نگی و همبستگی هزاره های افغانستان سلسله برنامه های گرامی داشت از بیست و نهمین سالیاد رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری (ره) را با برگزاری برنامه حضوری در ترابزون به پایان رسانید. این برنامه با حضور اساتید دانشگاه ها، مهمانان از شهر های مختلف ترکیه و مهاجرین ساکن در ترکیه در سالن اجتماعات شهرداری بزرگشهر ترابزون برگزار گردید. کمیته های مدافع حقوق زنان، کمیته جوانان، کمیته افراد دارای معلولیت و کمیته کودکان در این برنامه اجرا های متنوع و موثر را با محتوا به تصویر کشیدن. دیدگاه های رهبر شهید در رابطه به افغانستان و راهکار های حل بحران افغانستان به نمایش گذاشتند.

در جریان این برنامه گفتمان علمی با اشتراک اساتید دانشگاه ها، محققین و پژوهشگران با موضوع «شهید مزاری و جامعه» نیز برگزار گردید. داکتر آصف مبلغ، پژوهشگر و نویسنده و استاد دانشگاه آکدنیز آنتالیا، داکتر مرتضی صارم، نویسنده و پژوهشگر، خانم راضیه صافی روانشناس و پژوهشگر و داکتر محمد انصاریان، محقق و نویسنده مسائل اقتصادی در این گفتمان حضور یافته در رابطه به موضوعات، شهید مزاری و جامعه، حکومت ملی از دیدگاه شهید مزاری، وضعیت اقتصادی افغانستان پسا طالبان و وضعیت زنان در افغانستان به بحث و گفتگو پرداختند.
این برنامه با سخنرانی محترم محمد گل رییس انجمن فرهنگی و همبستگی هزاره های افغانستان، جمع بندی گردیده و به پایان رسید.

انجمن فرهنگی و همبستگی هزاره های افغانستان در نظر دارد تا محتوای سلسله برنامه های امسال را به صورت کتاب تنظیم و در زود ترین فرصت به زبان های ترکی و فارسی به نشر برساند.